Kredi

Yılbaşı geliyor, okullar açılıyor, düğün zamanı yaklaşıyor, çocuğunuz okuldan mezun oluyor...Bu liste uzar da gider. Ama değişmeyen birşey var. Hayalimizdekileri gerçekleştirmek için sürekli paraya ihtiyacımız var. Peki bankalardan ihtiyaç kredisi çekerken nelere dikkat etmeliyiz. Hangi banka en uygun, en hesaplı en iyi ihtiyaç kredisi veriyor? Bu yazımızda Türkiye’deki tüm bankaları tek tek dolaştık ve sizler için en uygun, en hesaplı en iyi ihtiyaç kredisi listesi çıkardık.

İhtiyaçlar her zaman var olmuştur. Bekarken, evliyken, çalışırken ya da emekliyken insanların gereksinim duyduğu ihtiyaçlar farklılık gösterse de, genel olarak hep var olmuştur. Hayat pahalılığına yetişemeyen fakat hayat standart'larından vazgeçmeyen insanlar için ihtiyaç kredileri imdada yetişir. Bu yazımızda Ziraat Bankasının, tüketici kredisi veya ihtiyaç kredisi olarak adlandırılan kredi türünü inceleme altına alacağız.

Taşıt kredisi almak gün geçtikçe karmaşık hale geliyor. Bankaların verdiği taşıt kredilerine başvurabilmeniz için öncelikle ön koşulları yerine getirmeniz gerekir. Peki Taşıt Kredisine nasıl başvurulur?

Bankalar size taşıt kredisi verebilmek için ilk öncelikle sizin bu verilen taşıt kredisini zamanında geri ödeyebileceğinizden emin olmak isterler. Bunun için sizden aşağıdaki belgeleri isteyeceklerdir.

Taşıt kredisi almaya giderken yanınızdan götürmeniz gereken belgeler şunlardır.

- Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi (18 yaşından büyük olmanız beklenir)
- İkametgah belgesi veya elektrik, su, doğalgaz, ev telefonu faturalarından biri (son 3 aya ait)
- Bireysel başvurular için işyerinizden alacağınız son aya ait Maaş Bordrosu
- Firmanız adına kredi alacaksanız Firma ortaklarının ve varsa kefillerin nüfus cüzdanı fotokopisi ve Son 3 yıla ait bilanço ve Gelir Tablosu

Bazı bankalar
size verilecek olan ve geri ödemeniz gereken aylık taşıt kredi taksidisinin, hane halkı aylık ortalama gelirinin %50'sini geçmemesini istemektedir.

Ayrıca, eğer 0 km araba alacaksanız alacağınız taşıta ait proforma fatura, yada 2. el kullanılmış araba alacaksanız, satışı yapan kişiye ait son Motorlu Araç Tescil ve Trafik Belgesi sizden istenir.

Yeni yıl geldi geçti, belki yeni bir araba hayal ettiniz, kim bilir? Fakat ev masrafları, çocukların okul masrafları derken kendinizi, hayal ettiğiniz arabaya trafikte yanınızdan geçerken bakarken buldunuz. Şimdi gerçekleri konuşmak gerekirse eli yüzü düzgün yeni model led far’ları olan, geri kamerası olan, konsolda dev ekranları olan arabalar 100 bin TL ve üzerinde satışa sunuluyor. Ee bu biraz fazla bir para. İstanbul’un bazı bölgelerinde 200-300 bin TL ye ev alındığını düşünürsek araba için harcanan paralar hiç de küçümsenecek paralar değil.

Peki hayalinizdeki arabaya nasıl ulaşacaksınız? Belki tüm parayı denkleştirecek nakit paranız olmayabilir fakat bankaların sizlere sunduğu araba kredileri fırsatları ile bu hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Bu yazımda Türkiye’deki hangi bankanın ne kadar faizden ne kadar vade ile araba kredisi verdiğinden bahsedicem. Tüm bankaları sizler için tek tek dolaştım. Sizler için en uygun araba kredisini bulmaya çalıştım.

Denizbank, Ziraat Bankası, TOBB ve Kredi Garanti Fonu (KGF) ortaklığıyla imzalanan, 2017 yılının ucuz kobi kredisi ve/veya nefes kredisi diyebileceğimiz nefes kredisi projesi açıklandı.

KOBİ'ler Nefes Kredisi'ne başvurabilmek için öncelikle il ve ilçelerde TOBB'a bağlı odalardan 'TOBB Nefes Kredisi İçindir' ibareli faaliyet belgesi alacaktır. Bankaların ve Kredi Garanti Fonu'nun yapacağı değerlendirmenin sonucunun olumlu çıkması durumunda, bankalardan kredi kullandırılacaktır.

Burada önemli olan nokta nefes kredisinden yararlanabilmek için küçük ve orta ölçekli işletmenin bulunduğu şehrin ticaret odasına kayıt yaptırıp üye olması lazım.

Nefes kredisinde Kobilere verilecek olan maximum kredi miktari illerde bulunan ticaret odalarına göre değişiklik göstermektedir. Fakat maximum kredi miktarı 100.000TL ile 150.000TL arasında değişecektir.

Peki bu Nefes Kredisine başvurmanın maliyeti ne kadar?

- Protokol imzalanan bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek 250 TL
- Hazine Müsteşarlığı’nın talep edeceği kefalet başvuru bedeli
- Hazine Müsteşarlığı’nın talep edeceği kefalet başvuru komisyonu

Nefes Kredisi Başvuru Koşulları ve Faiz Oranları Nelerdir?

- Ziraat Bankası ve Denizbank’ın tüm şubeleri üzerinden söz konusu kredi başvurusunda bulunulabilecektir.
- Kredi, 12 ay vade üzerinden ve aylık eşit taksitler halinde kullandırılacak olup, vadenin uzatılması veya kısaltılması mümkün olmayacaktır.
- Kredinin brüt faiz oranı aylık % 0,825, yıllık % 9,90’dır.

Ev alacak nakit parası olanlar. Size sesleniyorum. Bu yazıyı okumak ile vakit kaybetmeyin. Ev fiyatları 2016’da daha da yükselmeden gidin ev alın. Ama nakitte sıkıntı çekenler ve bankalardan mortgage diye bilinen konut kredisi almayı düşünenler bu yazım size. Sizler için bankaların konut kredilerini inceledim. En uygun konut  ve kredileri hakkında faiz oranları, vade seçenekleri hakkında detaylı bilgi bulabileceğiniz bu yazımı sık kullanılan sayfalarınıza eklemenizi tavsiye ederim. Çünkü tüm bankaların konut ve ev kredi oranlarını bu sayfada bulabilirsiniz.