Ekonomi

Türkiye’de ve dünyada olup biten ekonomik gelişmelerin analiz, teknik takip ve araştırmalarını bulabileceğiniz ve bu analizlerin kişisel finansınıza nasıl etki edeceğini bulacağınız blog.

Durgunluk dönemlerinde çok sayıda işletme maliyetlerini düşürme çabasına girer. Reklam harcamaları genellikle en önce kısılanlar arasındadır. Çünkü üst yöneticiler (özellikle de finans kökenliler) reklamı kar üreten bir araç olarak değil rakiplere karşı bir savunma, sigorta olarak görür. Bu klasik yaklaşımda pazarlama ve reklam bütçeleri beklenen tahmini gelirin belirli bir oranı olarak saptanır. Oysa, daha yüksek pazarlama bütçesi daha yüksek gelir demektir. Amerika'da bulunan Kmart'ın (perakende satış mağazalar zinciri) CEO'su durgunluk döneminde pazarlama bütçesini kestiğinde, sonuç felaket olmuştu. İki rakibi onun müşterilerini kaptı. Kmart'ın satış kayıpları, pazarlama bütçesini kısarak yaptığı tasarrufun kat kat üzerinde oldu. Böyle kötü bir sürprizle karşılaşmak istemeyenler "Durgunlukta Pazarlama" teknikleri konusunda bilgi sahibi olmalı ve şu hatalara düşmemeye dikkat etmeliler:

Uluslarası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), 2016 için hedefleri ver finansal beklentileri açıkladı. Bu rapora göre 2016'da havayolu firmalarının ortalama net kar marjı oranları %5.1 ve toplam net kar'ları 36.3 milyar $ olacak. Ayrıca Uluslarası Hava Taşımacılığı Birliği 2015 beklentileri için geçen Haziran ayında yayınladığı finansal tahmin rakamlarını güncelledi. Bu güncellemeye göre havayolu firmalarının 2015 toplam net kar tahmini rakamları 29 milyar $'dan 33 milyar $'a yükseldi.

Enflasyon, fiyatlar genel düzeyinin etkili bir şekilde devamlı yükselmesi nedeniyle paranın sürekli olarak değer kaybetmesi, bunun sonucu olarak da tüketicilerin satın alma gücünü yitirmesidir. Bu tanımdan anlaşıldığı üzere enflasyon sadece belli bir malın veya hizmetin fiyatının tek başına artması değil, fiyatlar genel düzeyinin sürekli bir artış göstermesidir. Bir ekonomide bazı malların fiyatları artarken bazıları da düşmektedir. Önemli olan ortalama fiyatların seyridir.

Avrupa Birliği tarafından hizmetler “normal olarak bir ücret karşılığı yapılan ve malların, sermayenin ve kişilerin serbest dolaşımı kapsamına girmeyen işler" olarak tanımlanmaktadır.

Bu madde hükmüne göre, hizmetler tanımının kapsadığı faaliyetler şunlardır:

• Sınai nitelikteki faaliyetler;
• Ticari nitelikteki faaliyetler;
• Esnaf ve sanatkâr faaliyetleri;
• Mesleki faaliyetler.

Sektör deneyimi ile Amerika’da kendine yer edinen ve hatta son dönemlerde uzay mekiklerine her türlü ihtiyaç malzemesi taşıma projesini Amerikan Savunma Bakanlığından alan SNC (Sierra Nevada Coorporation) firması, Türk jeti projesinde başı çeken kuruluş olarak gözüküyor. Finansman ise Türk Milli Savunma Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından karşılanıyor.

Görünen o ki, Amerika kökenli SNC (Sierra Nevada Coorporation) firması ile Milli Savunma Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığının ortak bir noktada buluştu ve imzalar atıldı. 32 kişilik TRJ328 ve TRP328 modelleri ilk etapta uçuşa geçecek olan kısa menzilli jetler olmakla birlikte uzun vadede daha fazla yolcu kapasitesine (70 kişi) sahip TRJ628 modeli servise girecektir.

TRJ aslında Türk Jet’in kısaltılmış halidir. 328 numarası ise TRJ Türk jeti olarak tanıtılan fakat zamanında almanların yaptığı Dornier 328 tipi uçağın asıl kodudur.

TRJ328, TRP328 ve TRJ628 ortak özellikleri kısa-orta menzilli olmaları ve kısa pistlere iniş-kalkış yapabiliyor olmalarıdır. TRJ sersinin bu özellikleri, Türkiye’deki şehirlerin birbirlerine olan uzaklıkları ve şehirlerimizdeki havaalanları göz önünde bulundurulduğunda gayet mantıklı gözüküyor.

Rusya Perşembe günü yaptığı açıklamada Türkiye'yi ekonomik olarak tehdit etti ve hala neden Rus uçağının düşürüldüğünü bilmek istediklerini söylediler. Bu tehditler Türkiye tarafından dikkate alınmadı ve Rusya'nın bu açıklamaları duygusal ve uygunsuz olarak nitelendirildi.

 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Rusya'nın bu suçlamalarına cevap verdi.  Rusya, Türk hükümetini, Suriye başbakanı Esad'ı görevden indirmek ve bölgede bulunan terörist gruplara yardım sağlamakla suçladı.  Rus savaş uçağının Türkiye tarafından vurulması NATO üyesi bir ülke ile Rusya arasında olan en önemli ve tansiyonu yüksek olaylardan biriydi.

Bu konu hakkında uzun süredir yazmak istiyordum. Fakat işlerimin yoğunluğu dolayısıyla bir türlü fırsat bulamadım. Ülkeler arası siyaset çok fazla uzmanlık alanım değil fakat ülkelerin siyasi hareketleri bölgemizdeki ekonomik faaliyetleri etkiliyorsa o zaman bu konu benim de ilgi alanıma giriyor.

Bu makalede temel olarak Türkiye, İran, Rusya ve Suudi Arabistan hakkında bölgemizde olup biten ekonomik gelişmelerden bahsedeceğim.

Hizmetlerin genel kabul görmüş bir tanımı yoktur. Teknolojideki hızlı yenilikler ve değişen ihtiyaçlar yeni hizmet sektörleri yaratmakta olup, bu durum ise hizmetler sektörünün tanımı ve kapsamını değiştirmektedir. Hizmet kavramına ilişkin yapılan tanımlardan birkaçı aşağıdaki gibidir.


Hizmetler, tüketildiğinde herhangi bir somut mala sahip olmakla sonuçlanmayan, bir tarafın diğerine sunduğu mülkiyeti gerekli kılmayan soyut faaliyetlerden meydana gelen ürün çeşidi, veya zaman, yer, biçim ve psikoloji bakımından yarar sağlayan ekonomik faaliyetlerdir.

Son 10 senede şans oyunlarından (2004-2013) devlete 8 milyar 43,6 milyon lira para kaldı. Yine aynı zaman sürecinde şans oyunlarında talihli olan kişilere de 7 milyar 541 milyon lira ikramiye ödendi.

Şans oyunlarında devlete kalan para’nın yıllara göre dağılımı aşağıdaki gibidir.

2004 -  615 milyon lira

2008 - 813,5 milyon lira

2013 - 1 milyar 37,4 milyon lira

 

Şans oyunlarında kazanılan ikramiyenin yıllara göre dağılımı aşağıdaki gibidir.

2004 senesinde 489,5 milyon lira

2013'te % 117 artışla 1 milyar 63 milyon lira

Milyonların merakla beklediği asgari ücret belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu asgari ücretle ilgili açıklamayı yaptı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda son toplantısını yaptı.

İşçi tarafını Türk-İş'in, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) temsil ettiği toplantı, basına kapalı gerçekleştirildi. Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?