Doviz

Dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye ile ilgili önemli ekonomik uyarılarda bulundu. Fitch’in Türkiye analisti Paul Rawkins Financial Times'a yaptığı açıklamalarda, Türk Lirası'nda oluşan değer kaybının artan politik risklere birebir bağlı olduğunu belirtiyor.

Financial Times’da yer alan röportaja göre Türk lirasının dolar karşısında 2015 yılı başından bu zamana kadar yani 2.5 aylık bir süre zarfı içinde %10 değer kaybetmesinin ardından çok sayıda yatırımcı politik risklere bağlı olarak Türk lirasının daha da değer kaybetmesi  konusunda endişeli oluduğu belirtiliyor. Paul Rawkins’e göre asıl kaygı 7 Haziran'daki genel seçim sonuçları değil, çünkü seçimleri büyük bir ihtimalle son 12 yılda olduğu gibi yine AKP hükümetinin alabilceğini öngörüyor. Asıl meselenin seçimlerden sonra oluşabilecek yeni politik sistem olduğunu vurguladı.

Euro, Dolar karşısında son 1 ay içerisindeki en zayıf noktasına geriledi. Çin'den gelen olumsuz ekonomik veriler ve Avrupa'daki Aralık ayında tüketici fiyatlarının %0.2 artması, Dolar'ı son 13 yıldaki en güçlü konumuna getirdi.

Çin'deki üretim verilerinin beklentileri karşılamaması, küresel büyümedeki endişeler ve Orta Doğu'daki belirsizliklerin devam etmesi, yatırımcıları, Amerika gibi güvenli limanlara itiyor ve bu da Dolar'ın yükselmesini sağlıyor.

8 Ocak Cuma günü Amerika'daki işsizlik verileri açıklandığında Dolar'ın bu güçlü duruşunu koruyacağı bekleniyor. Özel bir şirketin yaptığı rapora göre Aralık ayında Amerika'da 275 bin kişinin işe alındığını gösteriyor. Aynı zamanda Bloomerg'in yaptığı araştırmalara göre Kasım ayında 200 bin kişinin işe alındığını gösteriyor. İşe alımların artması Dolar'ı daha da güçlü konuma getirebilir ve 3TL bandını koruyacağını gösteriyor.

Dolar karşısında en fazla değer kaybeden ise İsveç Kronu ve Rus Rublesi oldu.

2015 yılında dolar, açık ara bu yılın en fazla getireni olacak. Petrol fiyatlarının düşmesi toparlanmakta olan Amerikan ekonomisinde hem tüketicilerin daha fazla alışveriş yapmasını sağladı hem de düşük benzin fiyatları firmların taşıma maliyetlerini azalttı. İşsizlik oranlarının 2014 son çeyrekte azalması Amerika’da ekonominin daha da iyiye gideceğine işaret ediyor. Ama asıl euro’nun değer kaybetmesi dolar’ın ekmeğine yağ sürecek. Peki ama dolar 2015'te ne olur?