Şimdi üretim alanında çok büyük gelişmeler yaşanıyor. 2015 yılı özellikle 3 boyutlu parça üretim yılı olacak. Sanki piyasada şuanda üretilen parçalar(aklınıza ne gelirse), 3 boyutlu değil mi yani? Evet, yüksekliği, genişliği ve derinliği olan ve bir kütleye sahip olan parçalar. Fakat (mass production) dedikleri seri üretim artık yerini (personel production)'lara yani kişisel üretimlere bırakıyor. Masa üstü 3 boyutlu kişisel yazıcılar (3D printer) çok hızla yayılıyor. Yani eğer 3 boyutlu yazıcınız (3D printer) var ise, istediğiniz herhangi bir parçayı 3 boyutlu olarak yaratabiliyorsunuz. Kablo gibi plastik materyal 3 boyutlu yazıcıya (3D printer) bağlanıyor veya takılıyor, ısı yardımıyla plastik eritiliyor, ve katman katman 3 boyutlu parça oluşuyor. Tabi ısı ile olan bu yöntem sadece yöntemlerden bir tanesi. Başka yöntemler de var ve çözünürlük olarak çok ince (insan saçından daha ince) ayrıntılar parça üzerinde yaratabiliyorsunuz. Plastik'ten başka kullanılan materyaller de var tabi ki. Daha sert, oldukça yumuşak, kırılgan veya dayanaklı materyaller mevcut. Hatta geçenlerde kıkırdak doku gibi yumuşak dokudan oluşan akciğer ürettiler. İnsanlar sorunsuz şekilde kullanılması için şuanda deney aşamasında.

 Mesela başka ne gibi parçalar üretilebilir? Zor bulunan araba yedek parça, ev de kullanılan herhangi bir eşya, veya çok eski kırılan bir kapı kolu yani kısacası aklınıza gelebilecek herşey. Tabi ki parça boyutu printer'ın boyutuna bağlı. Bu da en küçükten büyük parçalara göre değişiyor.

Bunu (end user) dedikleri son kullanıcı kullanabilir mi şu anda? Hayır. Yani sokaktaki Ahmet Amca için değil. Çünkü parçayı 3 boyutlu yazıcıda yazdırmak için o parçanın 3 boyutlu bilgisayar modeline ihtiyacınız var. Bu modellemeyi herkes yapamaz. Eğer nasıl dizayn edeceğinizi biliyorsanız kendiniz de istediğiniz bir ürünün 3 boyutlu modelini yapabilirsiniz. Hatta orjinal parçada olmayan fakat size olmasını istediğiniz extra özellikleri de ekleyebilirsiniz. Fakat dediğim gibi son kullanıcı için değil bunlar. Biraz bilgi ve deneyim gerektiriyor. Fakat firmalar artık üretikleri parçaların 3 boyutlu bilgisayar modellerini websiteleri üzerinden belli bir ücret karşlığında indirilmesine olanak veriyor. Bu indirme ücreti, parçanın gerçek fiyatından oldukça düşük tabi. Tabi bu çoooook yeni bir sistem ve bu sistemi kullanan firmalar bir elin parmağını geçmez şuanda. 3 boyutlu (3D) modeli indirdikten sonra sadece bilgisayarınızı 3 boyutlu yazıcıya bağlayarak ve print tuşuna basarak yeni parçanıza kavuşabiliyorsunuz.

Bu işten nasıl para kazanılır?

Birincisi; 3 boyutlu printer'a takılan sarılmış telefon kablolarına benzeyen ve 3 boyutlu üretimin ana malzemesini oluşturan materyal, benzin kadar değerli olacak. Ve insanlar print ettikçe devamlı ihtiyaç duyulacak bir malzeme olacak. Mürekkep gibi. Devamlı sirkülasyon olacak.

İkincisi, 3 boyutlu printer'ın imalatı ve bunun halka satılması şeklinde olabilir. Şu anda Amerika’daki firmalar bu 3 boyutlu printer'lari $1500'a falan satıyorlar.

Üçüncüsü, Firmalara IT ve software destek seklinde hizmetler verilebilir. Ürettikleri malların yedek parça modellerini online olarak satış yapmalarına yardımcı olunabilir.

Bu sistemin birçok avantajı var tabi ki. Ürün ulaştırma masrafı, yok, malzeme dışında üretim maliyeti yok, stok maliyeti yok, üretimden doğacak hatalar ve kayıp yok. Sadece internet üzerinde bu parçaların tutulacağı sunucu hizmet bedeli var. Yıllık 60-100 TL.

 

Ne dersiniz? Nerden para kazanacağınızı görür gibi oldunuz mu?