İnternetten nasıl para kazanabilirim sorusu en önemli ve en sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Birçok insan internetteki arama motorlarında nasıl para kazanabilirim diye arattırma yaptıktan sonra bulduğu sonuçları okuyup, değerlendirip, kendisi bu yöntemi kullanabilir mi yoksa kulllanaz mı sorusunun cevabını aramaktadır. Çünkü internetteki her para kazanma yöntemi herkes için olumlu sonuçlar vermeyebilir. Herkesin yapabildikleri ve ilgi alanları farklıdır çünkü. Mesela, teknolojik ürünlerden hoşlanmayan birisi internet üzerinden teknolojik ürünler satma işiyle ilgilense çok başarılı olacağı ilk etapta düşünülmez.

Kısaca İnternet üzerinden para kazanmadan önce bilmeniz gereken bazı başlıkları aşağıda açıklamaya çalışacağız.

1. Dürüst olun! Birinci kural, olaya sadece para kazanmak açısından bakmamanız gerektiğidir. Tamam, internet üzerinden satış yapmak güzel bir şey ama unutmayınız ki insanlar sizin sitenize sadece alış veriş yapmaya gelmiyorlar. Internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu internete sorularına ve sorunlarına cevap bulmak, diğer bir kısmı da eğlence amaçlı girmektedir. Bu kapsamda sitenize gelen ziyaretçilere kendi ürününüzü açıklayıcı ve dürüst bir şekilde sunmalı ve onları almaya zorlamayacak bir şekilde pazarlamalısınız. Zorla bir şey satmak isteyen satıcıların halini sokakta, pazarda, heryerde görüyoruz. Hepsi tabiri caiz ise sinek avlıyorlar. Buna en iyi örnek Türkiyedeki halı sektorü ve çalışanlarıdır. Dünyanın en kaliteli, saglam ve benzersiz el halılarını üreten ülkemiz, yıllarca bu sektörde çalışan, babadan oğula geçen yöntemlerle satışa devam eden halıcı esnafı sayesinde son senelerde satış yapamamaktan şikayet ediyor. Yıllardan beri yoldan geçen turistin elinden, kolundan, paçasından zorla tutup dükkana çeken ve inanılmaz çılgın rakamlarla satış yapan halı esnafı bu işlerin bu noktaya geleceğini hiç düşünmemişti. Bunun yanında işini düzgün yapan halıcılar da var tabi. Yıllardan beri süre gelen bu alışkanlıklar artık turistlerin rehber kitaplarında bile yer almış durumda. Rehber kitaplarında Türkiyedeki turistlere tavsiye edilen ilk şey pazarlık yapması ve ilk girdiği dükkandan alış veriş yapmamasıdır.

2. İnternetten satış yapabilmek için gerekli ve en önemli olan websitenize sahip olun. Eğer online satış yapacak iseniz websitenizi bilen birilerine yaptırın. İleride hackerların hedefi olup kazandığınız parayı online olarak kaybedebilirsiniz. Sitenizi yaptıktan veya yaptırdıktan sonra muhakkak arama motorlarındaki yerini iyileştirmeyle ilgili çalışmalarda bulunun. Arama motoru optimizasyonunu yapın. Bu ziyaretçi sayınızı ve dolayısıyla satışlarınızı arttıracaktır. İnternet üzerinden para kazanmak için illa ki bir websitesine sahip olmanız gerekmez. Fakat otomatiğe bağlanmış şekilde iyi bir gelir istiyorsanız websitesi şart.

3. İnternetten satış veya para kazanmaya başlamadan önce araştırma yapın. Pazarlayacağınız ürün veya başlayacağınız sektör hakkında bilgi edinin. Bilgi sahibi olmadığınız konuda ticarete başlamayın.

4. Sizden daha önce bu işi yapanlar var mı bakın. Varsa taklit etmeye çalışmayın. Unutmayın ki taklit aslını yaşatır. Var olan sistemi nasıl değiştirip orjinal hale getiririm bunu araştırın.
 
5. Para kazanmak için kullanacağınız yöntemin kullanılabilirliğini analiz edin. İnsanların hergün tükettiği bir yiyecek maddesi olan ekmeği satmak ve bundan para kazanmak teori de çok para kazandırabilir gibi gözükebilir fakat internet üzerinden ekmek satışı çok da akıllıca bir yöntem gibi gözükmüyor. En azından şuan için.

6. Kullanacağınız yöntemle ilgli bir plan yapın ve işleri kendi kontrolünüz altına alın.

7. Sabırlı olun ve işinizi ciddiye alın. Bugun internet ortamındaki en zengin blogger lardan bitanesi kendi bloğunu oluşturmaya 13 yaşında başlamıştır. Şu anda 22 yaşında olan bu genç uzun süre devam eden ciddi çalışmalar sonucu şuan ki yerini elde etmiştir. Umarım yukarıda saydığım basamaklar sizler için bir başlama noktası olur ve kendi paranızı online olarak kazanmaya başlarsınız.