Eğer bir firmada yöneticilik yapıyorsanız, sizin için çalışan ekibinizin içinde normallere uymayan diğerlerinden farklı gözükmeye çalışan halk tabiriyle “sivri“ denilen hırçın karakterler her zaman olmuştur ve bundan sonra da olacaktır. Hırçın karakterle nasıl başa çıkacağız? Bu tarz çalışan tipleri firma için gerekli midir yoksa gereksiz midir?

Bir araştırmaya göre firmaya yeni gelen stajyerler firmada uzun yıllardır çalışan işçilere göre fikir beyan etme konusunda ve halihazırda bulunan işletim sistemini daha ileriye götürecek yorumlarda bulunma konusunda daha cesur davranmaktadırlar. Fakat dışardan bakan bu göz her defasında bize doğruyu gösterir mi acaba?

 

 Türkiye'de genel bir önyargı var. Eğer bir çalışan işe zamanında gelmiyor, işten olması gereken zamanda ayrılmıyor ve iş sırasında yapması gerekenleri kurallara göre yapmıyorsa performans değerlendirmesinde çok düşük not alır ve bu da o kişinin işten ayrılmasına sebep olabilir. (Buraya kadar olması gereken de bu diye düşünebilirsiniz!) Burada önemli olan nokta işe zamanında gelen ve işten zamanında ayrılan diğer elemanların performanslarıyla karşılaştırıp ona göre bir yorumda bulunmak gerekir çünkü bazı çalışan tipi vardır işe zamanında gelir ve işten zamanında ayrılır ve firmanın koyduğu kuralları harfiyen yerine getirir yada (öyle gözükür) fakat gün sonunda yapılan işe baktığınızda alınması gereken verim orada değildir. Diğer taraftan hırçın yetenek diye tabir ettiğimiz çoğu zaman üstün zekalı eleman (ki zaten normallere uymamasının veya çabuk sıkılmasının sebeplerinden bir tanesi muhtemelen çabuk ve hızlı düşünebilme yetenekleri olduğundandır) diğer elemanlara göre zaman aralığı olarak daha az çalışsa bile iş verimliliği konusunda daha fazla şeyler üretebilir. Bu tarz insanları çok iyi değerlendirmek, performans notlarını ona göre belirlemek gerekir. Çünkü firmanız için yıllardır aradığınız yaratıcı ekibin beyni bu kişi olabilir. Tabiki sizin bu hırçın yeteneğe göstereceğiniz tolerans sizin iş yapınızla ve sektördeki konumuzla doğrudan alakalıdır. Mesela bir avukatlık firmasında bu tarz lakayıt yaklaşımlar hoş karşılanmaz iken bir grafik dizayn firmasında çalışanlarınızın zaten normalden farklı bir şekilde düşünüp hareket etmesini beklersiniz ki ortaya gerçekten eşi benzeri olmayan dizaynlar çıksın.

Bahsetmek istediğim nokta Türk örf adetlerine uygun davranmayan, işyeri kurallarına tam anlamıyla adapte olamayan çalışanlarınızı ilk performans değerlendirmesinde harcamayın. İşe sakal traşı olmadan gelmesi onun işini kaybetmesinde 1. neden olmamalı. Belki bir gece öncesinde sabahlara kadar ofiste çalıştı veya sabah yarım saat daha fazla uyuması onun gün içerisindeki performansı olumlu yönde etkildi vs vs. Onları kendi durumunda değerlendirin ve diğer çalışanlarla karşılaştırdığınızda alınan verim oranlarını mutlaka kontrol edin. Zaten çalışan bir kişi hem hırçın hem de gerçekten verim alamadığınız bir kişi ise zaten yolları ayırmanın vakti gelmiştir demektir.